39

Bebek Dostu Politikamız

Bebek Dostu Politikamız

BEBEK DOSTU POLİTİKAMIZ
 
1. Hastanemiz "BEBEK DOSTU" Hastanedir. Bu nedenle; anne sütünün yararları, önemi ve emzirmenin özendirilmesi için çalışılır. 
 
2. Tüm sağlık çalışanlarımız anne sütünün yararları ve emzirmenin önemi konusunda 15 saat teorik 3 saat pratik eğitim almıştır. 
 
3. Hastanemizin polikliniklerine başvuran gebe ve doğum yapmış hanımlara anne sütünün yararları, emzirmenin önemi ve emzirme yöntemleriyle ilgili bilgi verilir ve eğitimi almış olan kişinin dosyasına işlenir. 
 
4. Hastanemizde doğum yapan tüm annelerin bebeklerini; sağlık problemi olmadığı sürece ilk yarım saatlik süre zarfında emzirmeye başlamaları desteklenerek sağlanır. Emzirme tekniği uygulamalı olarak öğretilir. 
 
5. Hamile kadınlara ve doğum yapan annelere istedikleri zaman bakabilecekleri ve bilgi edinebilecekleri; emzirmenin önemi ve yararlarını içeren broşürler verilir. 
 
6. Tıbbi ihtiyaç olmadıkça yeni doğanlara anne süründen başka besin verilmez. 
 
7. Anne ile bebeğin 24 saat bir arada kalmaları sağlanır. Bebek her istediğinde bebeğin emzirtilmesi sağlanır. 
 
8. Emzirtilen bebeklere yalancı veya emzik türünden emzirmeyi olumsuz etkileyebilecek herhangi bir şey önerilmez. 
 
9. Annelere emzirmenin nasıl olacağı ve bebeklerinden ayrı kaldıkları anlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri öğretilir. 
 
10. Anneler taburcu olduktan sonra da emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri, kendilerinin ve bebeklerinin kontrollerini yaptırabilmeleri için başvurabilecekleri sağlık kuruluşları ile ilgili bilgilendirilir.