Koronavirüs Sırt, eklem, kas ve vücut ağrıları

Koronavirüs Sırt, eklem, kas ve vücut ağrıları

Koronavirüs Sırt, eklem, kas ve vücut ağrıları

Koronavirüs Sırt, eklem, kas ve vücut ağrıları

 Çoğu hasta virüse yakalandığını ilk olarak sırt ve eklem ağrıları ile fark eder. Bu ağrıların Covid-19 hastaları arasında oldukça yaygın olması nedeniyle sırt, eklem ve kas ağrıları hissedenler koronavirüse yakalanmış olabileceğinden şüphelenir.
 
Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?
2019 yılının son döneminde baş göstererek hızla yayılan ve pandemi haline gelen koronavirüs, ülkemizi ve dünyayı etkilemeye devam etmektedir. Maske kullanımı, sosyal mesafe kuralları ve hijyenin çok önemli olduğu şu günlerde bireyler arasında koronavirüs hastalığının yol açtığı belirtiler konusunda merak da oldukça fazladır. Genellikle tipik soğuk algınlığı belirtileri ile baş gösterse de koronavirüs aslında kişiden kişiye hem türü hem de şiddeti değişen farklı belirtilere yol açabilir. Fakat birçok bireyde ortak şekilde görülen ve günlük yaşamı olumsuz etkileyen belirtiler arasında ağrılar yer alır. 
 
Ağrı çekenlerin büyük bir kısmı corona eklem ağrısı nasıl olur, korona ağrısı neden olur gibi soruların yanıtını arar. İşte koronavirüsün en önemli belirtileri ve korona ağrıları hakkında bilinmesi gerekenler...
 
Covid-19 virüsü; farklı kişileri farklı şekillerde etkileyebilen, bazı bireylerde ciddi belirtilere yol açarken, bazı bireylerde ise belirtisiz olarak atlatılabilen bir virüs türüdür. Hastalığı semptomatik (belirti göstererek) geçiren bireylerde görülen belli başlı belirtiler ise hemen hemen aynıdır. En yaygın belirtileri olarak değerlendirilen 3 ana beliriti ateş, kuru öksürük ve yorgunluktur. Bununla birlikte daha az yaygın olmasına karşın hastaların büyük bir bölümünü etkileyen diğer belirtiler ise şu şekildedir:
· Sırt, eklem, kas ve vücut ağrıları
· Boğaz ağrısı
· Tat ve koku alma duyularının kaybı
· İshal
· Gözde kızarıklık ve kaşıntı (konjonktivit)
· Baş ağrısı
· Solunum güçlüğü
 
Bu gibi belirtiler hastaların birçoğunda görülen ve koronavirüs enfeksiyonu sırasında görülmesi normal olarak değerlendirilen belirtiler arasında yer alır. 
 
Bununla birlikte, nadir de olsa hastaların bir kısmında deride döküntüler, el ve ayaklarda renk değişimleri, burun akıntısı gibi belirtiler de gözlenebilir. 
 
Sayılan tüm bu belirtilerden herhangi birini kendinde hisseden birey, maske kullanarak ve kendini diğer bireylerden izole ederek sağlık kuruluşlarına başvurmalıdır. 
 
Hastalığı ağır geçiren bireylerde görülebilecek ciddi belirtiler arasında ise nefes darlığı, göğüste ağrı ve baskı hissi gibi belirtiler yer alır. Koronavirüs teşhisi almış olan hastalarda bu gibi ciddi belirtilerin gelişmesi halinde mutlaka acil servislere başvurulmalıdır.
 
Koronavirüste Eklem ve Sırt Ağrıları Neden Olur?
Koronavirüs enfeksiyonunun yaygın görülen belirtileri arasında kas ağrısı veya kas romatizması olarak da bilinen miyalji ve eklem ağrısı anlamına gelen artralji yer alır. Çin’de yapılan bir bilimsel araştırmaya göre; ele alınan 55 binin üzerindeki koronavirüs hastasının yaklaşık olarak %15’inde miyalji ve artralji geliştiği saptanmıştır. 
 
Kas ve eklem ağrılarının hissedildiği bölgeler hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Ağrılar, hastalar tarafından genellikle değişken ve şiddetli olarak tanımlanır. Çoğunlukla belirli bir bölgeyi etkileyecek şekilde başladıktan sonra vücuda yayıldığı ve yorgunlukla bir araya gelerek günlük yaşamı önemli ölçüde zorlaştırdığı görülür. 
 
Korona sırt ağrısı veya genel olarak korona ağrıları neden olur sorusunun yanıtına gelecek olursa bu ağrıların yalnızca koronavirüse özgü olmadığı söylenebilir. Tüm enfeksiyon hastalıkları ve özellikle de viral enfeksiyonlarda yaygın görülen kas ve eklem ağrıları, hastalığa yol açan ajanın kas ve kemiklerde de iltihaba yol açmasından kaynaklanır. 
 
Ağrıya neden olabileceği üzerinde durulan bir diğer durum ise koronavirüs hastalarında görülen pıhtılaşma sorunudur. Damar içi pıhtılaşmadan kaynaklı olarak da bölgesel ağrıların gelişebileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte bağışıklık sisteminin virüse yanıt olarak oluşturduğu iltihaplı sitokinler de kas liflerinde hasara yol açabilir.

Koronavirüse Bağlı Ağrılar Nasıl Hissedilir?
Kas ve eklem ağrılarının hissedildiği bölgeler hastadan hastaya değişkenlik gösterir. En çok etkilenen bölgeler arasında ise sırt, bel, kollar ve bacaklar vardır. Bu ağrılar herhangi bir çarpma ya da yaralanmaya bağlı olmadan gelişir ve oldukça şiddetli olabilir. 
 
· Ağrı genellikle eklemlerden çok kasları etkiler. Fakat özellikle de artrit hastaları veya herhangi bir kemik-eklem hastalığı bulunan hastalarda virüsün enfeksiyonu ile birlikte eklemlerdeki ağrılar çok daha şiddetli bir boyuta çıkabilir, normalde ağrı sorunu olmayan hastalarda da şiddetli korona eklem ağrıları gelişebilir. 
· Kaslarda veya eklemlerde gelişen bu ağrılar zorlayıcı olabilir. Koronavirüs teşhisi almış olan hastalarda genellikle tedavi planı içerisine ağrı kesici ve ateş düşürücü nitelikteki antienflamatuar ilaçlar da eklenir. Bu ilaçların kullanımı kas ve sırt ağrılarının azaltılmasında etkili olur. 
· Bunun haricinde koronavirüs hastası olabileceğinden şüphelenen fakat henüz tıbbi destek için başvurmamış olan hastalarda antiinflamatuar ilaçların kullanımı koronavirüsün ateş gibi belirleyici belirtileri baskılayacağından teşhisi geciktirebilir. Bu durum virüsün yakın çevreye hızla yayılmasına neden olabileceğinden özellikle de ağrının yanında koronavirüsü işaret edebilecek farklı belirtileri bulunan bireyler test yaptırmak üzere sağlık kuruluşlarına başvurmalıdır.
 
Korona Ağrıları Ne Kadar Sürer ve Kalıcı Hale Gelebilir Mi?
· Covid hastalarında görülen ağrılar, iyileşmenin ardından genellikle 2-3 gün içerisinde tamamen kaybolur. Fakat bazı durumlarda özellikle de hastalık ağır geçirilmişse kas ve eklemlerde virüsün oluşturmuş olduğu hasarın iyileşmesi birkaç haftayı bulabilir.
 
· Koronavirüsün kas ve eklemlerde kalıcı bir hasara yol açıp açmadığı da merak edilen konulardan bir tanesidir. Şu ana kadar kalıcı bir hasar teşhisi olmamış olsa da böyle bir ihtimalin var olup olmadığı hakkında henüz kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır ve bilimsel araştırmalar sürdürülmektedir. 
 
· Korona eklem ağrıları ve sırt ağrılarına yol açan bir neden olsa da henüz koronavirüs testi yaptırmamış olan hastalarda ağrıların nedeni bursit, tendinit, gut atakları, artrit ve daha birçok farklı hastalık türü olabilir. Ağrının yanında farklı bir belirtinin daha bulunması koronavirüs olasılığını güçlendirecektir. 
 
· Koronavirüs testi pozitif çıkmış olan hastalarda kas ve eklem ağrılarının iyileşmeden birkaç hafta sonrasında halen devam etmesi halinde daha ileri araştırmaların yapılması için hekime danışılmalıdır.
Koronavirüste Eklem ve Sırt Ağrıları İçin Neler Yapılabilir?
Koronavirüs kaynaklı kas, eklem ve sırt ağrıları genellikle hissedilme şekli yönünden yoğun ve zorlayıcı egzersizlerin ardından hissedilen ağrılarla benzerlik gösterir. Bu tür egzersiz kaynaklı ağrıların ardından aerobik türü hafif egzersizlerle rahatlatılabilse de koronavirüste durum biraz daha farklıdır. 
 
Hastalığı hafif belirtilerle geçiren, nefes darlığı veya göğüste baskı, ağrı gibi sorunları bulunmayan hastalar kendilerini takip eden hekime de danışarak ev içerisinde basit egzersizler yapabilirler. Fakat bunlar aerobik hareketleri gibi vücudu çok fazla zorlamayacak, solunumu güçleştirmeyecek türde egzersizler olmalıdır. 
 
Bununla birlikte hekim tarafından reçetelendirilmiş olan NSAİİ (non-steroid antiinflamatuar ilaçlar) türü ağrı kesicilerden yararlanılabilir. 
 
Ayrıca sıcak duş almak, yatak istirahati yapmak, bol bol sıvı tüketmek de ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilecek uygulamalar arasındadır. Bu gibi önlemlere rağmen çok şiddetli şekilde devam eden ciddi ağrı sorunu yaşayan hastaların hekime danışarak daha farklı bir tedavi yöntemine geçiş yapmasında fayda vardır.
 
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

Yazan Doktorunmuz

Hemen Randevu Alın